PR1BINA - STE NA DOBREJ CESTE

Jazda v hmle

Jazda "proti mlieku" nie je žiadna slasť. Dodržaním niekoľkých zásad dokážete minimalizovať jej riziká:

Zapnuté reflektory

Svietiť v hmle je nevyhnutné - viac ako inokedy platí zásada "byť videný". Doporučujeme denné stretávacie svetlá v kombinácii s hmlovými. Diaľkové svetlá nie sú natoľko účinné, pretože ich lúče sa odrážajú od drobných kvapiek tvoriacich hmlu, čím vzniká efekt "vizuálnej clony" obmedzujúcej viditeľnosť.

Biele vodiace pásy na vozovke

Okrem prispôsobenia rýchlosti s ohľadom na zhoršenú viditeľnosť je užitočné občas uprieť zrak na vodiace pásy lemujúce vozovku. Ak vojdete kolesom na vodiaci pás, upozorní vás vibráciami a zvukovým efektom. To je signál, aby ste skorigovali smer svojej jazdy.

Odstup

Aj keď v hmle jazdíme nižšou rýchlosťou ako pri dobrej viditeľnosti, dodržiavať dostatočný odstup od vozidla pred nami je viac ako opodstatnené. Nechajme si priestor na reakciu, ak sa na ceste objaví nečakaná prekážka, napríklad nepojazdné vozidlo. Ak sa pri dobrej viditeľnosti považuje za bezpečný odstup vzdialenosť, ktorú vodidlo prejde za 2 sekundy, v hmlistom počasí si nechajme odstup 4 sekundy.

Bezpečná jazda v zime

Sú vodiči, ktorí svoje auto odstavia na jeseň a prevetrajú ho až na jar. Väčšina z nás sa však na cesty vydáva aj v zime. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ako čo najlepšie zvládnuť nástrahy zimy na rýchlostnej ceste. Stiahnite si ich tu


Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com