PR1BINA - STE NA DOBREJ CESTE

IH0C1013

Keď sa deti z materskej školy v Pukanci vybrali začiatkom apríla na divadelné predstavenie do Nitry, netušili, že namiesto múzického zážitku zažijú celkom iné dobrodružstvo.

Keď už mali vrch Zobor na dohľad, kúsok pred Nitrou sa im na rýchlostnej ceste R1 PR1BINA pokazil autobus. Vďaka telefonátu do Centra monitorovania dopravy (bezplatné tel. č. 0800 333 333) v Stredisku správy a údržby Selenec (SSÚR) sme zaznamenali ich polohu a hliadkovacia dodávka sa im vybrala na pomoc. Hliadkar vytvoril pomocou dopravných kužeľov okolo autobusu bezpečnú zónu.

IH0C1013

Ukázalo sa, že porucha sa nedá odstrániť na mieste. Deti nastúpili do autobusu, ktorý operatívne poskytla polícia a päťdesiatka detí zakrátko vystúpila na parkovisku SSÚR. Divadlo by beztak nestihli, tak sme im my – cestári, spolu s policajtmi a hasičmi vymysleli náhradný program.

Pozreli si policajné, hasičské a cestárske vozidlá a dozvedeli sa, ako nám pomáhajú pri práci. V útrobách strediska navštívili miestnosť s kamerovým dohľadom (Centrum monitorovania dopravy) s množstvom monitorov na stene. Okrem výkladu ako dohliadame na dopravu na rýchlostnej ceste R1 PR1BINA, ktorou ročne prejde bezmála 11 mil. vozidiel, sme ich obdarovali reflexnými páskami s logom cesty.

Keďže náhradný autobus ešte nechodil, usadili sme ich v našej zasadačke, kde sme im cez internet pustili rozprávku. Strávili u nás asi 3 hodiny a potom sa náhradným autobusom šťastne vybrali z neplánovaného cieľa svojho výletu naspäť do škôlky v Pukanci.

Sme radi, že sme mohli deti prichýliť v bezpečí a nenechali sme ich v nepojazdnom autobuse na ceste. Viaceré z nich hovorili, že to bol pekný výlet. Ich príbeh zaujal aj médiá a tak sa mohli večer uvidieť v televíznom spravodajstve :)