PR1BINA - STE NA DOBREJ CESTE

Vo štvrtok 23. augusta predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica i s podpredsedom Jurajom Horváthom priviedli svojich hostí z Čiech a Francúzska - hejtmana českého kraja Vysočina Jiřího Běhounka, viceprezidenta regiónu Champagne-Ardenne pre ekonomiku Jean-Marie Meuniera a riaditeľa Odboru pre európske a medzinárodné záležitosti Claude Pouleta na návštevu Strediska správy a údržby rýchlostnej cesty R1-PR1BINA pri Selenci. Zámerom župana bolo ukázať hosťom niekoľko úspešných projektov v našom kraji.

Hostí privítal generálny riaditeľ spoločnosti GRANVIA (koncesionár projektu R1 PR1BINA) Eric Genetre a generálny riaditeľ spoločnosti Granvia Operation (prevádzkovateľ cesty) Francois Scrabalat.

Po krátkom predstavení projektu si hostia prezreli areál strediska správy a údržby Selenec, ktorý je len dva kilometre za Nitrou smer Banská Bystrica. Najviac ich zaujalo centrum monitorovania dopravy, kde si pozreli ako funguje kamerový systém a aké informácie dostávajú operátori z meteostaníc, sčítačov dopravy, od hliadky, ktorá sa pohybuje na ceste, ale aj od bežných užívateľov a ako tieto informácie využívajú pri rozhodovaní o zásahoch.

Regionálni politici sa zaujímali najmä o financovanie projektu a vplyv novej cesty na rozvoj nitrianskeho regiónu.

navsteva Selenec r

Generálny riaditeľ prevádzkovateľa cesty Francois Scrabalat (vpravo) vysvetľuje hosťom informácie, ktoré vidia operátori na monitoroch. Za monitormi sedí operátor Jaroslav Borecký.