PR1BINA - STE NA DOBREJ CESTE

Archív správ 2012

Snežné pluhy sú pripravené na štedrú snehovú nádielku na PR1BINE aj tento rok. Viac o zimnej údržbe a bezpečnostných opatreniach na rýchloceste si môžete prečítať tu.
Krátko potom, čo sa prvé bágre zaryli do zeme a odštartovali prvú fázu výstavby R1 PR1BINA, narazili na históriu. Ako sa neskôr ukázalo, územie, po ktorom úsek prechádza je bohaté na vzácne tisícročia staré nálezy. Výstavba tak dostala stop a nastúpili archeológovia. O pravekej osade v Čiernych Kľačanoch si môžete prečítať tu.

Presne jeden rok uplynulo v nedeľu 28. októbra od otvorenia prvého infraštruktúrneho PPP projektu v histórii Slovenska, úseku R1-PR1BINA Nitra - Tekovské Nemce. Viac si môžete prečítať tu.

Nadácia GRANVIA, ktorej zakladateľmi sú spoločnosti pôsobiace na prvom PPP projekte R1-PR1BINA a nadácia Fondation VINCI pour la Cité, dnes vydáva svoju prvú grantovú výzvu. Viac o nadácii, podporovaných oblastiach a podmienkach grantovej výzvy sa prečítajte tu.
'Nastal čas analyzovať skúsenosti' - článok Ing. Nory Badíkovej, ktorý vyšiel v publikácii Eurostav si môžete prečítať tu:

Zdroj: Eurostav 7-8/2012

Vo štvrtok 23. augusta predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica i s podpredsedom Jurajom Horváthom priviedli svojich hostí z Čiech a Francúzska - hejtmana českého kraja Vysočina Jiřího Běhounka, viceprezidenta regiónu Champagne-Ardenne pre ekonomiku Jean-Marie Meuniera a riaditeľa Odboru pre európske a medzinárodné záležitosti Claude Pouleta na návštevu Strediska správy a údržby rýchlostnej cesty R1-PR1BINA pri Selenci.

Od piatku 27. júla 2012 už chodíme cez Banskú Bystricu rýchlejšie a bezpečnejšie. Otvorený je totiž dlho-očakávaný severný obchvat. Viac si môžete prečítať v článku Ľuboša Kasalu v publikácii Kilometer.

 

Zdroj: Ľuboš Kasala, Zelená Vlna
Mapa: Cestná databanka

Posledný, štvrtý úsek projektu rýchlostnej cesty R1-PR1BINA, Banská Bystrica - severný obchvat bude uvedený do prevádzky 27. júla 2012 v popoludňajších hodinách.

V sobotu 23. júna sme na odpočívadle Tekovské Nemce v smere do B. Bystrice zorganizovali akciu Bezpečne za volantom. Vodiči si mohli vyskúšať simulátor nárazu, alebo špeciálne okuliare, ktoré simulujú stav po požití alkoholických nápojov. Videli tiež modelovú uzávierku jazdného pruhu a prácu polície, hasičov, záchrannej zdravotnej služby a nás, cestárov, ktorí v takýchto prípadoch vytvárame na ceste bezpečné pracovné miesto pre prácu spomínaných zložiek.

 

Dobrá správa pre motoristov. Úsek rýchlostnej cesty R1 - PR1BINA bude čoskoro zaznačený aj na Google Maps. Stane sa tak pri najbližšej aktualizácii Google Maps, o ktorej budeme priebežne informovať.
V prípade, že teraz potrebujete mapku s úsekom, môžete si ju stiahnut na stránke Slovenskej Správy Ciest:

http://www.cdb.sk/sk/Novinky/R1-v-useku-Nitra-zapad-Tekovske-Nemce-uz-v-mape.alej?ind=2

K dispozícii je aj historická mapka, ktorú si môžete stiahnuť tu.

B r a t i s l a v a (10. januára 2012) - Po novom úseku R1 Nitra - Tekovské Nemce, PR1BINA, prešlo 10. januára 2012 predpoludním miliónte auto. Ukazujú to sofistikované sčítače dopravy, ktoré merajú frekvenciu premávky a sumarizujú celkové počty vozidiel na úseku.

Sneh, snehové jazyky, ľad, námraza, to všetko je recept na poriadnu zimnú kalamitu na ceste. A keďže slovenská zima býva štedrá, pripravili sme sa na ňu poriadne.